Beba ima 7 mjeseci: Omogućite bebi kretanje i odgovarajte na njeno glasanje
Ne držite dijete u sjedalicama, ležaljkama ili u vrtiću. Djetetu treba omogućiti kretanje, najbolje na podu, gdje će se osjećati nesputano
← Beba ima 6 mjeseci Beba ima 8 mjeseci →
Bebica istražuje i uči o svijetu oko sebe. Sve više je privlače igračke i različiti predmeti, zabavlja se s njima.
Između šestog i osmog mjeseca vješto se okreće s trbuha na leđa te s leđa na trbuh.
Evo što o ovom razdoblju kaže Ljiljana Buršić, fizioterapeutkinja i Baby Bobath neurorazvojna terapeutkinja.
– Djetetu sa šest, sedam mjeseci treba omogućiti kretanje. Najbolje je da je na podu, gdje se može nesmetano kretati. Nije dobro da dijete tada provodi vrijeme u sjedalicama ili ležaljkama vezano, pa i s mobitelom u rukama. Ako ga sa sedam, osam mjeseci stavljamo u vrtić (osim kad je zaista potrebno radi djetetove sigurnosti) moramo znati da mu time potpuno ograničavamo kretanje. Sputavanjem u kretanju djecu lišavamo raznoraznih stimulacija upravo u razdoblju kad se mozak najviše razvija, tih prvih godinu dana života, veli ona.
Što više kretanja za bolji cjelokupni razvoj
Dijete se u ovoj dobi počinje okretati i treba mu mnogo više prostora od onoga u vrtiću. Rotacija je prvo pravo kretanje koje dijete usvaja.
– Dijete koje je u situaciji da se putem raznih iskustava i stimulacija kroz igru više razvija bit će spremnije za život. Imat će velike podražaje za razvoj socijalnih vještina, razvoj emocija, motoričke spretnosti. Imat će dobar senzorni podražaj, bolji vid, sluh, taktilni osjet, bolju pažnju i koncentraciju te na koncu i bolji intelektualni razvoj. Nedovoljno iskustva i nedovoljna stimulacija dijete usporava i onemogućava da njegov razvoj ide u pravom smjeru, rekla je Buršić.
Zato, ako još niste, pripremite kuću za nesmetano i sigurno kretanje djeteta.
Zajedničko vrijeme
Vrlo je važno da što više razgovarate s vašom bebom – o tome što radi, što vi radite s njom, što voli. To će joj pomoći da razumije značenje riječi.
Odgovarajte na njezino glasanje! Zabavljajte je brojalicama i pjesmicama.
Boc, boc iglicama,
ne diraj ga ručicama,
bode, bode jež,
bit će suza, bjež!
Čitajte joj, pričajte joj i pojašnjavajte slike u slikovnici koju zajednički prelistavate. To je dobro za razvoj jezika i komunikacijskih sposobnosti. K tome, vaše će se beba osjećati voljeno i vrijedno.
Igrajte se zajedno! Igrajte se skidanja marame s lica, na primjer. Boravite vani na svježem zraku.
U komunikaciji i ophođenju s djetetom pokazujte razumijevanje i veliko strpljenje. Budite maštoviti u zajedničkom provođenju vremena.
Ne zaboravite na sebe!
Na koncu, pokušajte pronaći barem malo vremena, koju minuticu, i za sebe. 🙂 Tada ćete imati više snage, zadovoljstva i radosti u bavljenju vašom bebom.
Što moja beba može?
– Okreće se s trbuha na leđa te s leđa na trbuh.
– U položaju na trbuhu prenosi težinu na jednu ruku dok je druga slobodna za hvatanje.
– U položaju na leđima igra se vlastitim stopalima što govori o prisutnoj koordinaciji šaka-stopalo.
– Ako joj pružimo drugu kocku dok već jednu drži, prihvatit će je i držati obje.