Što su to teškoće proprioceptivne i vestibularne percepcije?
Teškoće proprioceptivne i vestibularne percepcije – ‘šestog i sedmog čula’ – često su povezane s teškoćama u senzornoj integraciji
Nakon osjeta – vida, sluha, dodira, mirisa i okusa – postoji i šesto čulo ili propriocepcija. Dolazi od latinske riječi proprius, što znači – svoj. U doslovnom smislu znači – osjećaj za sebe. Kad zatvorimo oči, iako smo u mraku, mi imamo sjećaj sebe i svoga tijela te kako je ono položeno u prostoru.
Vestibularni sustav ili sustav za održavanje ravnoteže regulira osjećaj ravnoteže i orijentacije. Centar vestibularnog sustava nalazi se u srednjem uhu. Potiče se ljuljanjem i vrtnjom. Vestibularni sustav daje nam informaciju gdje se nalazimo (gdje je dolje, gdje je gore, gdje je lijevo, gdje je desno), stojimo li ili se krećemo (brzo ili sporo) i kuda se krećemo.
Teškoće proprioceptivne i vestibularne percepcije često su povezane s teškoćama u senzornoj integraciji. O njima nam je govrila dr. sc. Vanja Marković, predavačica niza kolegija na pulskom Fakultetu za odgojne i obrazovne znanosti.
To su teškoće poput:
– otežanog osvješćivanja položaja dijelova tijela i/ili vlastitog tijela u prostoru
– teškoće u lateralizaciji ( razumijevanje koja je desna, a koja lijeva strana tijela)
– teškoće u bilateralnoj koordinaciji pokreta (sposobnost izvođenja i koordinacija pokreta na obje strane tijela istovremeno)
– moguće češće vrtoglavice prilikom zauzimanja određenih položaja
Zbog ovih teškoća dijete će možda teže razumijeti upute o zauzimanju određenih položaja tijela ili će određene položaje izbjegavati zbog pretjerane senzorne osjetljivosti.
Preosjetljiv i nedovoljno osjetljiv vestibularni sustav
Preosjetljiv vestibularni sustav
Djeca s teškoćama preosjetljivosti vestibularnog sustava – sustava za održavanje ravnoteže – načelno ne vole kretanje, kao ni promjene položaja, posebno položaja glave.
Nevješti su pri hodu po neravnim površinama.
Kada žele nešto pogledati, okreću se čitavim tijelom umjesto da okrenu samo glavu.
Uglavnom se nesigurno osjećaju na stepenicama i ne vole koristiti sprave na dječjim igralištima.
Lako osjećaju vrtoglavicu i ne vole vožnju.
Nedovoljno osjetljiv vestibularni sustav
Suprotno od toga, dijete s nedovoljnom vestibularnom osjetljivošću teško će zauzimati položaje u kojima treba održavati ravnotežu (na primjer, stajanje na jednoj nozi).
Ta su djeca stalno u pokretu, vrpolje se i ne mogu mirno sjediti.
Ne pokazuju strah od visine ili padanja pa je potrebno posebno voditi računa o aktivnostima na visini ili u blizini otvorenih prozora.
Teško slijede predmete s očima.
Preosjetljiv i nedovoljno osjetljiv proprioceptivni sustav
Propriocepcija je svijest o tome gdje se nalaze naše ruke, noge, glava i ostatak tijela te kako je naše tijelo pozicionirano u prostoru.
Preosjetljiv proprioceptivni sustav
Djeca s pretjerano osjetljivim proprioceptivnim sustavom lako se umaraju, nemaju snage i nisu izdržljivi u fizičkim aktivnostima.
Pri kretanju i stajanju često će tražiti kakav oslonac.
Nedovoljno osjetljiv proprioceptivni sustav
S druge strane, kada je prisutna nedovoljna proprioceptivna osjetljivost, dijete će djelovati kao da nikad ne miruje i bi će stalno u pokretu.
Takva djeca ne poštuju tuđi prostor, često se guraju ili bacaju na druge i iniciraju fizički kontakt, iako nisu agresivna.
Zbog nespretnosti imaju problema s aktivnostima u kojima je potrebna fina motorika, kao što su nizanje perlica, građenje kockama, zakopčavanje i otkopčavanje i slično.
Dok trče ili hodaju često gledaju u svoje noge umjesto pred sebe.