Pogrešna roditeljska uvjerenja i očekivanja štete djeci i roditeljima
Provjerite upadate li i vi u neku od ovih zamki roditeljstva, odnosno krivih vjerovanja
Kao najteže zanimanje na svijetu, roditeljstvo je puno zamki. Prenosimo vam najčešće roditeljske zamke koje pridonose roditeljskom stresu i otežavaju podizanje djece, a počivaju na pogrešnim uvjerenjima i očekivanjima. Ako ste se prepoznali u nekim od ovih uvjerenja, ili vam je to predbacio netko ukućana, pokušajte izaći iz krivog vjerovanja, odnosnono potražite savjet stručnjaka.
Roditelj – negativac – u čestim je borbama moći s djetetom. Često kritizira, viče, opominje i prijeti. U opasnosti je upasti u zamku da primjećuje samo djetetova negativna ponašanja i daje mu samo negativnu pažnju.
Pusti ih na miru / ne diraj ih / ne gledaj ih (dok su dobri) – roditelj na djecu ne obraća pažnju, ignorira ih ako se lijepo ponašaju i igraju. Zamka: ignoriranje smanjuje vjerojatnost ponavljanja lijepog ponašanja.
Savršen roditelj – ova zamka proizlazi iz želje da se bude savršen, a ne samo dobar ili dorastao roditelj. Svi roditelji su ljudska bića – i griješe. Važno je samo da ne ponavljaju iste pogreške. Budući da savršen roditelj ne postoji, nastojanje da se to bude samo vodi u stres, razočaranje, frustraciju i krivnju. Od silne želje da se zadovolje svi zahtjevi i savjeti, roditelji ne uživaju danas, očekujući uspjeh ili neuspjeh sutra.
Savršeno dijete – nije realno očekivanje roditelja da njihovo dijete bude savršeno. Sva su djeca ponekad cendrava, uznemirena, rade nered, svađaju se s roditeljima. Način na koji roditelji reagiraju utječe na to hoće li ovi problemi ostati isti, pogoršati se ili će se pak smanjiti s vremenom.
Za sve sam ja kriva/kriv – ponekad se roditelji okrivljuju za sve djetetove poteškoće i probleme. Moguće je voditi i usmjeravati dijete na način da se nauči vrijednostima i socijalnim vještinama, ali nije moguće kontrolirati sve što utječe na djetetovo ponašanje. Roditelji su ponekad deprimirani jer misle da je sva krivnja za djetetovo ponašanje na njima te im je zbog takvog ‘depresivnog’ osjećanja još teže biti miran i strpljiv s djetetom.
Za sve je krivo ono – ovo vjerovanje za probleme u ponašanju u potpunosti okrivljuje dijete pa roditelji znaju reći Ona je tako tvrdoglava, nikad ne radi ništa što joj se kaže. Takva uvjerenja mogu sprječavati roditelja da uvidi kako njegova vlastita ponašanja pridonose djetetovu lošem ponašanju – mnoge poteškoće rezultat su toga kako djeca i roditelji razgovaraju i odnose se jedni prema drugima.
Žrtva – kada roditelji postanu tako zaokupljeni svojim roditeljstvom, događa se da zanemare svoje potrebe za intimnošću, druženjem, rekreacijom, privatnošću i vremenom nasamo, zabavom. Kad si nešto priušte, javlja se nezadovoljstvo i odnos s partnerom se pogoršava. Kvalitetno roditeljstvo moguće je kad odrasli imaju uravnotežen život. Nasuprot tome, žrtvovanje ne proizvodi kvalitetno roditeljstvo.
Ostajanje zajedno zbog djece – djeca koja rastu u obiteljima u kojima postoje ozbiljni problemi u odnosima i mnogo sukoba, vjerojatnije će razviti emocionalne probleme, kao i probleme u ponašanju.
To će oni prerasti – problem u djetetovu ponašanju roditelji često vide kao nešto prolazno, nešto što će djeca s vremenom sama prerasti. Nepoželjnim ponašanjem treba se pozabaviti rano, da ne preraste u ozbiljnije poteškoće. Vjerovanje kako će problematično ponašanje samo proći može sprječavati roditelje da nađu uzroke takvog ponašanja, da traže riješenje problema, učine neke promjene ili potraže pomoć.
(S ovim pogrešnim uvjerenjima i očekivanjima roditelji se upoznaju na programima i radionicama Rastimo zajedno.)